Co to jest 6G i jakie korzyści zapewni?

Jeszcze zanim zaczęto wdrażać 5G, Chiny mówiły o 6G i swoich zamiarach, by było ono gotowe do końca dekady. Korea Południowa poszła dalej, mówiąc, że przeprowadzi pierwszy pilotażowy projekt 6G w 2026 roku, a Huawei obiecał, że wkrótce umieści na orbicie dwa satelity, aby rozpocząć wstępne testy 6G.

Czym jednak jest 6G, jakie korzyści przyniesie w stosunku do obecnie wdrażanego 5G i kiedy nasze telefony komórkowe zostaną podłączone do sieci szóstej generacji? Poniżej zebraliśmy wszystko, co do tej pory wiadomo o 6G.

Co to jest 6G?

6G, jak sama nazwa wskazuje, to szósta generacja łączności mobilnej. W ten sam sposób, w jaki 4G zastąpiło 3G, a 5G zastąpiło 4G, 6G zastąpi 5G z jeszcze wyższymi prędkościami i jeszcze niższymi opóźnieniami. Zanim to jednak nastąpi, przejdziemy przez stan pośredni znany jako 5G+ lub zaawansowane 5G, które trafi na rynek w 2024 roku. Huawei nazywa go 5.5G i twierdzi, że dzięki technologii MIMO osiągnie on prędkości rzędu 10 Gbps.

Podobnie jak 5G, jednym z celów 6G jest dalsze zmniejszenie opóźnień w połączeniach i znaczne zwiększenie prędkości transmisji. Standard 6G nie został jeszcze zdefiniowany i nieznane są zakresy widma, które będą wykorzystywane do transmisji danych, ale szacuje się, że zostanie on skomercjalizowany w 2030 roku, a pierwsze realne przypadki użycia tej sieci mogą pojawić się między 2026 a 2028 rokiem.

Rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja i efektywność energetyczna będą korzystać z zalet 6G

W sumie 6G przyniesie korzyści dla różnych sektorów przemysłu i gospodarki, takich jak medycyna czy motoryzacja. Choć ostateczne zastosowania nie są jeszcze znane, już teraz mówi się o kilku dziedzinach, które zostaną pobudzone przez tę nową generację sieci: rozszerzona rzeczywistość, w tym komunikacja holograficzna; sztuczna inteligencja, zautomatyzowana i połączona ze sobą; oraz efektywność energetyczna, której zużycie będzie na ultra niskim poziomie.

Jakie korzyści przyniesie 6G?

Korea Południowa była jednym z pierwszych krajów, które mówiły o korzyściach płynących z 6G. W zamyśle azjatyckiego kraju już pierwsze instalacje będą w stanie osiągnąć prędkości pięciokrotnie szybsze niż teoretyczne maksimum 5G, zmniejszając opóźnienia do dziesiątej części sekundy, czyli 0,1 milisekundy. Pozwoli to na generowanie transmisji w czasie zbliżonym do rzeczywistego, bardzo potrzebnych w takich sektorach jak medycyna i motoryzacja.

W dokumencie opublikowanym w lipcu 2020 roku Samsung zapowiedział również, że dzięki 6G prędkości pobierania i wysyłania danych zwielokrotnią się, osiągając szczyty nawet do 1000 Gbps. Pozwoli to na obsługę przyszłych formatów multimedialnych i ułatwi wymianę danych bez odczuwalnych opóźnień w odbiorze.

Wizja 6G firmy Samsung przewiduje jeszcze bardziej połączony świat, w którym różne rzeczywistości (wirtualna, rozszerzona i mieszana) zbiegają się w odtwarzaniu odpowiednim dla każdego ekranu, nawet jeśli jest on podłączony do sieci komórkowej. Jednym z obszarów zastosowań będzie holografia, którą można przesyłać w czasie rzeczywistym, w wysokiej rozdzielczości i bez opóźnień.

Ponadto wydajność sieci zostałaby zwielokrotniona we wszystkich aspektach (prędkości, opóźnienia, podłączone urządzenia, przepustowość, efektywność energetyczna itp.), choć architektura urządzeń nie została jeszcze rozstrzygnięta. W związku z tym największe europejskie telekomy (m.in. Telefónica, Vodafone i Orange) połączyły siły, by zwrócić się do Europy o wdrożenie na starym kontynencie sieci Open RAN, które mają być liderem nie tylko 5G, ale i 6G.

OPPO przygotowało również pierwszy raport techniczny dotyczący 6G, w którym twierdzi, że następna generacja sieci zrewolucjonizuje sposób, w jaki AI uczy się, wchodzi w interakcje i jest stosowana. Dzięki temu sieci 6G będą mogły się samooptymalizować, samo zarządzać i inteligentnie dystrybuować zasoby (np. w pojazdach).

 

 

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz