Android vs iOS – który system wybrać? Analiza

Obecnie istnieje kilka mobilnych systemów operacyjnych, choć tak naprawdę dominują dwa z nich. Wielkimi dominatorami są Android i iOS, które według najnowszych badań mają udział w rynku na poziomie ponad 95%. Na chwilę obecną możemy powiedzieć, że najczęściej używanym systemem jest Android, a zaraz po nim iOS. I tu pojawia się pytanie, jaki system operacyjny wybrać?

Co to jest Android?

Jest to system operacyjny oparty na Linuksie. Jest open source, co czyni go bardzo elastycznym dla użytkowników i bardzo łatwym dla programistów. Wszystko to sprawia, że koszty rozwoju są bardzo niskie i wiele osób stawia na ten system.

Kolejnym pozytywnym punktem jest to, że Android jest własnością Google, co oznacza, że ma dużą poduszkę finansową. Zdecydowana większość telefonów komórkowych zawierających ten system operacyjny zawiera już preinstalowane aplikacje, takie jak między innymi Google Maps, Gmail czy YouTube. Oznacza to, że użytkownik końcowy może korzystać z tych aplikacji zaraz po wyjęciu z pudełka, bez konieczności ich instalowania.

Co to jest iOS?

Jest to system operacyjny wprowadzony przez Apple, który jest zintegrowany ze wszystkimi urządzeniami marki. Mówimy o systemie zamkniętym, tzn. nie można go używać poza urządzeniami Apple. To ograniczenie oznacza, że wiele osób nie ma dostępu do tego systemu operacyjnego i trzyma się Androida. IOS pozwala nam na łatwe instalowanie aplikacji na kompatybilnych urządzeniach. Ale te aplikacje, zanim zostaną opublikowane w sklepie, muszą przejść przez mocny filtr.

Jakie są różnice między iOS a Androidem?

iOS i Android są od siebie zupełnie różne. Nie możemy powiedzieć, który system jest lepszy, bo wszystko zależy od potrzeb i gustów każdego użytkownika. Oto główne różnice:

  • Aktualizacje systemu operacyjnego: kiedy iOS wydaje swoje aktualizacje, są one wydawane na wszystkie kompatybilne urządzenia w tym samym czasie. Android natomiast wypuszcza aktualizacje i one stopniowo trafiają do urządzeń. Wszystko zależy od producenta i tego, czy obejmuje on nową aktualizację, czy nie.
  • Kod: jedną z dużych różnic między dwoma systemami operacyjnymi jest kod. Jak wspomniano wyżej, Android jest systemem otwartym, co pozwala na regularne aktualizacje poza tymi oficjalnymi. Natomiast iOS jest systemem zamkniętym. Dostępne są tylko oficjalne aktualizacje. Dzięki temu Android jest bardziej aktualny, ale też ryzyko jest większe.
  • Urządzenia: Osoby, które chcą cieszyć się systemem operacyjnym iOS mają tylko jeden wybór – iPhone. Jeśli nie kupią tego telefonu, nie będą mieli dostępu do systemu operacyjnego iOS. Z kolei Android jest znacznie bardziej otwarty i pozwala każdemu użytkownikowi wybrać telefon, który najlepiej odpowiada jego potrzebom. OS jest dostępny na telefonach z segmentu low-end, mid-range i high-end. Dzięki temu jest to system najbardziej obecny i używany przez wielu użytkowników. Bez względu na markę, zdecydowana większość korzysta z Androida.
  • Aplikacje: można powiedzieć, że na iOS jest mniej aplikacji niż na Androida, ponieważ ma on silniejszy system zabezpieczeń. Przed publikacją aplikacji w sklepie Apple, marka zawsze dokładnie bada aplikacje. Ma to zapobiec przedostawaniu się wirusów i złośliwego oprogramowania, które mogłyby zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu iPhone’a. Z kolei Android oferuje bezpieczeństwo, ale nie w tak dużym stopniu. Daje to deweloperom większą swobodę i pozwala użytkownikom instalować aplikacje, które chcą. Są one oficjalnie instalowane za pośrednictwem Google Play Store, ale można je również zainstalować ze sklepów firm trzecich. Jednak w tym przypadku nie ma gwarancji, że aplikacja jest wolna od wirusów i złośliwego oprogramowania.

Rekomendowane artykuły