Historia kody kreskowego. Poznaj historię przełomowego wynalazku w logistyce

Wyobraź sobie, jak wyglądał świat handlu przed powstaniem kodu kreskowego… dziesiątki, setki, a nawet tysiące produktów, których inwentaryzacja była zadaniem absolutnie ręcznym. Stworzenie tego systemu zrewolucjonizowało przemysł i cały świat, umożliwiając umieszczanie na produktach setek danych, które są odczytywane przez skaner. Rzeczywiście, ten element, który jest obecnie częścią naszego codziennego życia, stał się ikoną industrializacji.

Historia kodu kreskowego

Zanim powiemy o pochodzeniu kodu kreskowego, należy wyjaśnić jego pojęcie. Jest to kod, który opiera się na przedstawieniu zestawu równoległych linii o różnym rozstawie i grubości, które razem gromadzą szereg danych, informacji związanych z cechami produktu lub artykułu, na którym się znajdują. Jeśli zastanowisz się przez chwilę, zdasz sobie sprawę, że ten element znajdziesz na wszystkich produktach, które są częścią Twojego codziennego życia. Ale nie zawsze tak było. Rewolucja w sposobie inwentaryzacji przedmiotów rozpoczęła się na początku lat 30.

Pochodzenie kodu kreskowego

Jak wspomnieliśmy, historia kodu kreskowego rozpoczęła się na początku lat 30. XX wieku, jako projekt uniwersytecki. Grupa ludzi pod przewodnictwem Wallace’a Flinta z Harvard Business School uznała, że nadszedł czas, aby usprawnić sposób identyfikacji towarów w firmach. Celem było uaktualnienie istniejącego modelu, wykorzystującego system kart dziurkowanych, które odpowiadały katalogowi. Te karty dziurkowane były następnie przekazywane do czegoś w rodzaju rudymentarnego czytnika, który automatycznie wskazywał dokładne położenie towaru w magazynie. Bardzo praktyczne. Format ten był pierwszym krokiem w ewolucji kodu kreskowego, ale jego nowoczesna wersja pojawiła się dopiero około dwóch dekad później.

Ewolucja w historii kodu kreskowego

Historia współczesnego kodu kreskowego zaczęła się rozwijać w takiej formie w 1948 roku. Wtedy inny student, Bernard Silver, który w ramach Drexel Institute of Technology w Filadelfii uznał, że trzeba dopracować odpowiedni system automatycznego odczytywania informacji o produktach. Sprawić, aby było szybszy i łatwiejszy w zarządzaniu.  Miał pewien pomysł i powiedział o nim Normanowi Josephowi Woodlandowi, innemu dwudziestosiedmioletniemu studentowi i profesorowi dyplomowemu w Drexel. Obaj natychmiast zaczęli współpracować nad projektem. Zdecydowanie wyczuwali coś „dużego”.

Pierwszą rzeczą, jaką wymyślili jako punkt wyjścia do powstania współczesnego kodu kreskowego, był rodzaj wzoru z tuszem, który świeci w świetle ultrafioletowym. Problemem było jednak to, że tusz szybko się ścierał, a drukowanie wzorów było też dość kosztowne. Jednak zarówno Woodland, jak i Silver byli zdeterminowani, by się nie poddać i pracowali nad pomysłem znacznie ciężej. Opuścili uniwersytet i zamieszkali w mieszkaniu dziadka jednego z nich, by poświęcić się całkowicie tematowi, zamknąć się na miesiące, by osiągnąć to, czego szukali.

20 października 1949 roku nastąpił wielki przełom w historii kodu kreskowego: Woodland i Silver złożyli wniosek patentowy zatytułowany „Apparatus and Method of Classification”. Był to rodzaj wzoru czterech białych linii na ciemnym tle, który pozwalał na siedem różnych klasyfikacji dla tego samego przedmiotu. Obaj wynalazcy wiedzieli, że można dodać do dziesięciu linii, dzięki czemu można nadać do 1023 klasyfikacji. Był to z pewnością początek wielkiej historii, czegoś codziennego i niezbędnego dla nas wszystkich. Niestety, Silver zginął w wypadku samochodowym w wieku 38 lat, nie doczekawszy się nigdy wielkiego komercyjnego zastosowania kodu kreskowego.

Jak działa kod kreeskowy?

Zagłębiliśmy się już w historię kodu kreskowego i jego ewolucji od początków w latach 30. XX wieku do dnia dzisiejszego, prawie sto lat później. Ale czy wiesz, jak ten system działa? Ułatwia on działalność handlową między producentami i dystrybutorami, nie dostarczając żadnych informacji konsumentom końcowym. W tym sensie jego przydatność jest skondensowana m.in. w kontroli zapasów, załadunku i rozładunku towarów, skróceniu czasu uwagi sprzedaży.

Dane, które są zapisane w jego zestawie słupków, liter i cyfr, są łatwe, dokładne i szybkie do odczytania. Historia współczesnego kodu kreskowego zachowała podobne działanie.

Proces odczytu kodu kreskowego rozpoczyna się od urządzenia, które emituje wiązkę światła bezpośrednio na kod kreskowy. Poprzez czujnik, odbite światło jest wykrywane i zamieniane na energię elektryczną. W rezultacie powstaje sygnał elektryczny, który można zinterpretować i przekształcić w dane. Od momentu powstania kodu kreskowego w jego współczesnej wersji, odczyt pozostał podobny. Kody kreskowe mierzone są proporcjonalnie do najcieńszego paska. Dodatkowo w jego konstrukcji uwzględniono puste miejsca, które zapewniają bezbłędny odczyt.

 

 

Rekomendowane artykuły