Jak działa technologia rozpoznawania twarzy? Zalety i wady

Ze świata filmów science fiction i seriali o rozwiązywaniu zagadek kryminalnych, rozpoznawanie twarzy trafiło do rzeczywistości i ma cenne zastosowania praktyczne. Technologie stojące za tą możliwością znacznie się rozwinęły, umożliwiając zastosowanie rozpoznawania twarzy w wielu codziennych procesach.

Czym jest rozpoznawanie twarzy?

Aby zrozumieć, jak działa rozpoznawanie twarzy, musimy zacząć od jego konceptualizacji. Jest to technologia, która wykorzystując obraz, wideo lub inny element audiowizualny twarzy osoby, jest w stanie ją zidentyfikować lub zweryfikować. Jest to zatem forma identyfikacji biometrycznej, w której wykorzystywane są pomiary głowy i twarzy danej osoby do weryfikacji, czy rzeczywiście jest ona tym, za kogo się podaje. Obecnie system rozpoznawania twarzy wykorzystywany jest do dostępu do systemów, usług lub identyfikacji, w których niezbędne jest potwierdzenie tożsamości osoby.

Technologie rozpoznawania twarzy mają wyraźne zalety w porównaniu z innymi popularnymi dziś alternatywami identyfikacji, takimi jak hasła, weryfikacja poczty elektronicznej, a nawet identyfikacja odcisków palców. Podstawową zaletą działania rozpoznawania twarzy w porównaniu z tymi alternatywami jest to, że wykorzystuje ono unikalne i dynamiczne wzorce matematyczne osoby, co czyni rozpoznawanie twarzy jednym z najbezpieczniejszych systemów weryfikacji tożsamości.

Jak działa technologia rozpoznawania twarzy?

Istnieje kilka metod, które zostały opracowane w ostatnich latach. Najpopularniejsze są jednak systemy identyfikacji biometrycznej. Działają one poprzez badanie fizycznych cech ciała danej osoby, próbując wyróżnić to, co czyni ją wyjątkową i inną, aby odróżnić ją od wszystkich innych. Istnieją również inne formy tego typu systemów, w tym czytanie odcisków palców, skanowanie siatkówki oka, skanowanie tęczówki (wykorzystujące łatwiejszą do zaobserwowania część oka), a nawet rozpoznawanie głosu.

Czego wymaga technologia rozpoznawania twarzy?

Aby wdrożyć system rozpoznawania twarzy, konieczne jest posiadanie urządzenia z cyfrową technologią fotograficzną, a także aparatu fotograficznego, który może generować obrazy i dane niezbędne do tworzenia i rejestracji biometrycznego wzoru twarzy osoby, która ma być identyfikowana. Choć brzmi to może nieco skomplikowanie, zdziwiłbyś się, jak wiele zastosowań ma ta technologia w codziennym życiu.

Kwestie takie jak dostęp do aplikacji mobilnych bez konieczności wpisywania hasła, dostęp do wcześniej zakontraktowanych usług online, metody płatności w sklepach fizycznych lub internetowych, dostęp do budynków, meldowanie się w serwisach turystycznych… to obszary, w których system rozpoznawania twarzy może być wykorzystany, wzmacniając bezpieczeństwo.

Zalety i wady rozpoznawania twarzy

Główne zalety

  1. W porównaniu z innymi systemami, takimi jak rozpoznawanie odcisków palców, rozpoznawanie twarzy charakteryzuje się znacznie wyższym poziomem dokładności.
  2. Jest to metoda, która nie wymaga kontaktu fizycznego, dzięki czemu jest bardziej higieniczna w stosowaniu.
  3. Dzięki zastosowaniu systemu rozpoznawania twarzy, zmniejsza się szansa na kradzież tożsamości. Zaletą jest też jej kompatybilność z innymi metodami biometrycznymi.

Główne wady

  1. Naruszenie prywatności jest wskazywane jako główna wada rozpoznawania twarzy.
  2. Podatność na rozpoznanie może być również kolejną słabością w sposobie działania rozpoznawania twarzy. Jest to rzeczywiście bardzo dokładna, choć nie nieomylna, technologia. Każda zmiana w wyglądzie osoby, od operacji kosmetycznej po nawet makijaż, może prowadzić do błędów w rozpoznawaniu.
  3. I wreszcie, skupiając się na szczegółach działania rozpoznawania twarzy w skali przedsiębiorstwa, technologia ta wymaga potężnego przechowywania danych. Jako system uczenia maszynowego wymaga ogromnych danych, aby dostarczyć dokładne wyniki. Dla małych lub średnich firm zasoby wymagane do takiego przechowywania danych mogą stać się ograniczeniem.

 

 

Rekomendowane artykuły