Jak działają drony i jakie zagrożenia stwarzają?

Istnieje duża szansa, że słyszysz o dronach praktycznie codziennie. Czy to sadzenie drzew, czy zamach na generałów na Bliskim Wschodzie, aby rozpocząć wojnę, drony pojawiają się dziś niemal wszędzie. W dziennikarstwie drony mogą być wykorzystywane do robienie zdjęć podczas wydarzeń historycznych. W świecie konsumentów drony są wykorzystywane do dostarczania paczek w rekordowym czasie. Naukowcy wykorzystują drony do zbierania bezcennych informacji. Drony są nawet wykorzystywane do mycia okien, zbierania winogron i wysyłania ratującej życie pomocy medycznej.

Jak działają drony?

Może miałeś to szczęście, że jako dziecko miałeś zdalnie sterowany samochód lub helikopter. Choć drony są znacznie bardziej zaawansowane niż te stosunkowo tanie plastikowe zabawki, w zasadzie nie różnią się aż tak bardzo.

Część latająca jest dość prosta: Drony mają wirniki, które je napędzają, utrzymując je w powietrzu. Te ze zdalnym sterowaniem mogą wykorzystywać Wi-Fi, dane komórkowe, sygnały radiowe i inne rodzaje częstotliwości, co pozwala na sterowanie nimi za pomocą specjalnego kontrolera lub aplikacji w telefonie. A dzięki kamerze, w którą wyposażone są prawie wszystkie, można łatwo zobaczyć, co się dzieje.

Jednak nie wszystkie drony są sterowane ręcznie. W rzeczywistości coraz większa liczba dronów wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby automatycznie nawigować po swoim środowisku, docierając do celu i wykonując swoje zadania.

W jaki sposób to osiągają? Cóż, dostanie się z punktu A do punktu B jest dość proste: GPS określa, gdzie są i optymalną trasę, aby dostać się do celu. Jedyne, czego potrzebują, by się tam dostać, to magia technologii. Wszystkie drony mają „oczy” (kamery), które pozwalają im widzieć wszystko wokół siebie. Jednak zamiast pomagać pilotowi w nawigacji wokół zagrożeń, dron nawiguje autonomicznie, wykorzystując uczenie maszynowe oraz metodę prób i błędów, która pomaga mu określić, co jest zagrożeniem (np. drzewo lub linia energetyczna), a co nie utrudni mu podróży (przelatujący ptak). Ponieważ ta sama rzecz może stanowić zagrożenie lub nie (czasami drzewo przeszkadza, czasami nie), dron wykorzystuje logikę rozmytą, aby zdecydować, czy konieczne jest uniknięcie obiektu, czy też nie stanowi on zagrożenia.

Trudno jest wyjaśnić logikę rozmytą, ale zasadniczo oznacza to, że istnieje kilka „etykiet” dla obiektu, sklasyfikowanych przez AI, a etykieta z najwyższą klasyfikacją jest „zwycięzcą”. Na przykład linia energetyczna może być oznaczona jako „odległa”, „bliska” lub „ryzykowna”. Następnie dron może użyć swojej kamery, aby zmierzyć jej wymiar i miejsce, w którym znajduje się w stosunku do drona, nadając każdej etykiecie ocenę 0-1, gdzie 0 oznacza „brak ryzyka kolizji”, a 1 oznacza „100% prawdopodobieństwo kolizji”.

Ponieważ wiele dronów jest podłączonych do internetu, mogą one dzielić się wszystkimi tymi danymi z innymi dronami przez sieć za pośrednictwem serwerów w chmurze. Oznacza to również, że te drony mogą komunikować się i koordynować ze sobą i mogą być zaprogramowane do robienia niesamowitych rzeczy.

A wszystko po to, by ułatwić dronom latanie. Drony mogą być wyposażone w fajne gadżety i technologie, które pomagają im wykonywać zadania, lepiej nawigować lub dłużej latać. Ponieważ nie ważą wiele, można do nich dodać niemal wszystko, co jest jednym z wielu powodów, dla których są dziś tak popularne.

Czy drony są pozbawione ryzyka?

Oczywiście, że nie. Drony, jak każda inna technologia, niosą ze sobą szereg zagrożeń, zarówno w przestrzeni cyfrowej, jak i fizycznej.

Kwestie cyfrowe

Drony to komputery, które mogą łączyć się z internetem i choćby z tego powodu są podatne na złośliwe oprogramowanie. W rzeczywistości są one bardziej narażone na złośliwe oprogramowanie niż przeciętny komputer lub telefon, ponieważ większość inteligentnych urządzeń, takich jak drony, nie przeszła długiej drogi w zakresie wbudowanych zabezpieczeń.

Dobra wiadomość jest taka, że w chwili obecnej nie ma zbyt wielu powodów, aby zainfekować drony złośliwym oprogramowaniem. Większość hakerów działa dla pieniędzy, a ponieważ nikt nie korzysta z bankowości ani nie przechowuje haseł w swoich dronach.

Zła wiadomość jest taka, że w miarę jak drony będą stawały się coraz bardziej użyteczne, pojawi się więcej powodów, aby zacząć tworzyć dla nich złośliwe oprogramowanie. Wyobraź sobie, że w kamerze Twojego drona znajduje się oprogramowanie szpiegowskie, które pozwala hakerowi wykorzystać Twoje urządzenie do szpiegowania Cię lub zaglądania do Twojego domu. Albo cyberprzestępca wymyślający, jak zainfekować drona dostawczego i ukraść paczkę zmierzającą w Twoją stronę. Gdy opracowanie złośliwego oprogramowania dla dronów stanie się ekonomicznie opłacalne, wszystko to zacznie się dziać.

Zagrożenie fizyczne

Drony mogą być również problemem w świecie rzeczywistym. I nie mamy tu na myśli tylko ryzyka, że dron spadnie z nieba na Twoją głowę.

Drony powodują problemy. Są one wykorzystywane przez włamywaczy do dotarcia do domów oraz przez psich porywaczy do znalezienia kolejnej ofiary. Nierozważne korzystanie z dronów może prowadzić do znacznych kar pieniężnych, ponieważ ludzie nieumyślnie naruszają przepisy, a nawet najbardziej podstawowe drony, które można kupić w sklepie, mogą zranić lub zabić ptaki. Są one nawet wykorzystywane do celów terrorystycznych, jak wtedy, gdy gang doprowadził do zatrzymania londyńskiego lotniska Gatwick za pomocą roju dronów. A wszystkie te problemy będą tylko narastać, a także pojawią się nowe, w miarę jak drony staną się bardziej powszechne.

Rekomendowane artykuły