Jak sprawdzić, czy strona internetowa jest bezpieczna?

Nigdy nie zaszkodzi być ostrożnym w Internecie. Ważne jest, aby sprawdzić reputację strony przed wprowadzeniem danych osobowych. Oto jak możesz sprawdzić, czy dana strona jest bezpieczna.

1. Użyj narzędzia do sprawdzania bezpieczeństwa strony internetowej

Skorzystaj z narzędzia do sprawdzania bezpieczeństwa stron internetowych, takiego jak Google Safe Browsing, aby szybko sprawdzić, czy dana strona jest legalna lub czy konkretny adres URL jest bezpieczny. Według Google, jego narzędzie do sprawdzania stron internetowych skanuje codziennie miliardy adresów URL w poszukiwaniu niebezpiecznych stron internetowych, co czyni go doskonałym narzędziem do sprawdzania bezpieczeństwa stron internetowych.

Aby dowiedzieć się, czy dany link jest bezpieczny, wystarczy skopiować i wkleić adres URL do pola wyszukiwania i nacisnąć enter. Google Safe Browsing URL checker sprawdzi link i w ciągu kilku sekund poinformuje Cię o legalności i reputacji strony. Korzystanie ze skanera adresów URL Google jest bardzo proste.

Podobnym narzędziem jest VirusTotal security checker, który sprawdza witryny przy użyciu ponad 70 skanerów antywirusowych i usług tworzenia czarnych list adresów URL/domen. Działa podobnie jak narzędzie Google Safe Browsing: wystarczy wpisać adres URL, który chcemy sprawdzić i nacisnąć Enter, aby zobaczyć raport o stanie strony.

VirusTotal to kolejna darmowa wyszukiwarka stron internetowych, która szybko ocenia ich bezpieczeństwo.

2. Sprawdź dokładnie adresy URL

Sprawdzanie adresu URL przed kliknięciem na niego to prosty sposób na sprawdzenie bezpieczeństwa strony internetowej. Aby sprawdzić, czy link jest bezpieczny, dowiedz się, dokąd prowadzi, zanim go klikniesz. Jak? Najedź myszką na dowolny link, aby zobaczyć adres URL, z którym jest powiązany.

Najedź myszką na powyższy link, ale nie klikaj. W Firefoxie i Chrome powinieneś zobaczyć adres URL,  w lewym dolnym rogu przeglądarki. J

Sprawdź również, czy adresy są poprawnie napisane. Większość internautów nie zatrzymuje się, aby przeczytać tekst. Hakerzy wiedzą o tym i często zastępują podobne znaki (np. „Yah00.com” zamiast „Yahoo.com”), aby podstępnie skłonić użytkownika do odwiedzenia ich stron phishingowych i nieświadomego podania im swoich haseł, numerów kart kredytowych i innych prywatnych informacji. Nie daj się nabrać – wystarczy chwila, aby zweryfikować, czy dany link jest bezpieczny.

3. Szukaj protokołu HTTPS

Innym sposobem na upewnienie się, że każda odwiedzana witryna jest bezpieczna, jest sprawdzenie, czy używa ona protokołu HTTPS.

HTTP (Hypertext Transfer Protocol) to podstawowy protokół służący do przesyłania danych pomiędzy przeglądarką internetową a odwiedzanymi stronami.  Protokół HTTPS jest często używany do zakupów i transakcji bankowych, ponieważ szyfruje komunikację, aby uniemożliwić przestępcom kradzież poufnych informacji, takich jak hasła.

Aby dowiedzieć się, czy dana witryna korzysta z protokołu HTTPS, poszukaj kłódki w pasku nawigacyjnym. Jeśli ją widzisz, witryna, na której jesteś, używa zaufanego certyfikatu cyfrowego SSL do zabezpieczenia połączenia.

Nie jest to jednak magiczna formuła. Niektóre witryny phishingowe mogą używać HTTPS, aby spróbować przejść test legalności. W każdym razie, jeśli strona nie ma takiej kłódki, nie wprowadzaj swoich danych osobowych.

Dodatkową ochronę można uzyskać, łącząc szyfrowanie HTTPS z wirtualną siecią prywatną (VPN), która szyfruje ruch internetowy od momentu opuszczenia urządzenia do momentu dotarcia do odwiedzanej witryny i odwrotnie.

4. Poszukaj polityki prywatności

Jeśli jesteś już na stronie, ale nie wiesz, czy jest ona bezpieczna, sprawdź politykę prywatności. Renomowane strony internetowe posiadają stronę z polityką prywatności, ponieważ jest ona obowiązkowa w wielu krajach. Przejrzyj stronę, aby znaleźć jej politykę prywatności i bądź podejrzliwy, jeśli nie możesz jej znaleźć.

5. Nie należy ślepo ufać odznakom zaufania

Odznaki zaufania lub „pieczęcie” często pojawiają się na stronach e-commerce, aby udowodnić wiarygodność.

Pieczęcie zaufania mogą wyglądać bezpiecznie, ale nie są prawdziwym sprawdzeniem bezpieczeństwa strony internetowej. Pieczęcie zaufania mogą wyglądać bezpiecznie, ale nie są prawdziwym sprawdzeniem bezpieczeństwa strony internetowej.

Chociaż wiele legalnych stron również używa odznak zaufania, brakuje im oficjalnego poparcia. Wiele stron po prostu kopiuje i wkleja te ikony, ale nie ma prawdziwego zabezpieczenia. W rzeczywistości istnieją artykuły doradzające witrynom e-commerce tworzenie własnych pieczęci zaufania po prostu w celu zwiększenia sprzedaży.

W teorii powinieneś móc kliknąć na pieczęć zaufania i sprawdzić, czy możesz ją zweryfikować. W praktyce, odznaka zaufania nie mówi nic o reputacji tej witryny lub praktykach bezpieczeństwa.

Aby dowiedzieć się, czy strona e-commerce jest bezpieczna, spróbuj wyszukać „czy [nazwa skelpu] to oszustwo”. Jeśli jest to oszustwo, prawdopodobnie znajdziesz wiele negatywnych recenzji. Jeśli nie możesz nic znaleźć, unikaj tego konkretnego sklepu i poszukaj legalnego z lepszymi opiniami.

Rekomendowane artykuły